Skip navigation links
Academic Reading
Excel
Peer Tutoring
Home > Academic Assistance
 


Hinsdale South Academic Assistance

Teacher Resource Locator

                    Teacher

Department First Name Last Name Resource Time Location
Art Cathy Klasek 2nd period  9:00-9:25 Rm. 158
Art Kelsey Manning 3rd period 10:15-10:40 Rm.140
Art Janet Roller-Schmidt 4th period 10:45-11:10 Rm. 172
Art Kris Toro 2nd period  9:00-9:25 Rm. 142
Business Tim Davis 3rd period 9:50-10:15 364
Business Vince  Doran 6th period 11:45-12:10 364
Business Gary Hutchinson 8th period 1:15-1:40 364
Business Jill Vicino 1st period 8:00-8:25 364
DHH Lori McAndrew/Campo 1st, 2nd, 4,5th, and 10th Room 123
DHH Kathy Craig 2nd Room 123
DHH Litterst Laura 9th Room 123
DHH Finch Melody 6,7th Room 123
Special Ed Rosemary Hahn Period 1A Room 124
Special Ed Mary Rusk Period 10A Room 124
Special Ed Linda  Shea Period 3A Room 124
Special Ed Peg Vahldieck Period 7 Room 124
Special Ed Kasey Dunlavy (Rose Keppler) Period 4 Room 124
Special Ed Karrie  Burge Period 1A Room 124
Special Ed Ryan Mott Period 7 Room 178
Special Ed Rachel Stoughton Period 4 Room 124
Special Ed Bridget Yopp  Period 2A Room 176
Special Ed Greg Riordan Period 2B Room 176
Special Ed Aimee Barranco Period 3A Room 174
Special Ed Debbie Dixon Period 9A Room 126
Special Ed Joseph DeFalco Period 3A Room 124
Special Ed Kari Rosko Period 9B Room 126
Special Ed Jaime Pierzga Period 9A Room 131
Special Ed Heather Stomberg Period 8 Room 133
Special Ed Katie Notter Period 9B Room 135
Special Ed Randy Patterson Period 7 Room 113
Special Ed Gayle  Brankin Period 10A Room 126
English Denise Louthain 2a Room 251
English Jim Kelly 2a Room 251
English Shannon Foy 9a Room 251
English Nicole Gallen 3 Room 251
English Richard Sasso 8 Room 258
English Richard Doherty 3b Room 251
English Lynn Jankiewicz 3a Room 263
English Jim Crandell 2a Room 251
English Nancy Olsen 9a Room 251
English Steve Moore 9a Room 251
English Lisa Elo 6, 7, 8 Room 251
English Kristin Wittmann 9b Room 251
English Beth Riley 2 or 10 Room 251
English Sue Howard 2b Room 251
English Kathleen Hajack 6 Room 251
English Mary Howard 5 Room 263
English Aimee Lafontaine 4 Room 251
English David Anderson 3a Room 251
English Walter Downing 7 Room 251
English Katie Aquino 6 Room 251
English Pamn Baker 4 Room 261
English John Charters 3a Room 251
English Keri Cazzato 5 Room 251
English Brian Thelen 2b Room 251
FACS Laura  Carey 3rd period 9:50-10:15 152/154 Inner Off.
FACS Courtney Gillette 8th period 1:15-1:40 152
FACS Laura  Hughes 10th period 2:10-2:35 152/154 Inner Off.
FACS Andrea Smith 1st period 8:00-8:25 152/154 Inner Off.
Foreign Language Heather Alejandro 1:40 - 2:05 Room 352
Foreign Language Cherie  Lodl 10:45 - 11:10 Room 352
Foreign Language Bianca  Lopez 2:10 - 2:35 Room 352
Foreign Language Courtney Mikulcik 9:50 - 10:15 Room 352
Foreign Language Fran  Mirro 2:10 - 2:35 Room 352
Foreign Language Amy Piccoli 8:55 - 9:20 Room 352
Foreign Language James VanDenburgh 10:15 - 10:40 Room 352
Foreign Language Shannon Voytsekhovskyy 9:50 - 10:15 Room 352
Foreign Language Alison Vrtis 1:40 - 2:05 Room 352
Foreign Language Mary Zaleski 10:45 - 11:10 Room 352
Library Ellen Lawrence 8:55 - 9:20 Library
Library Kathy Wynn M-W-F 12:45 - 1:10 Library
Library     Tu-Th 7:30 - 7:55 Library
Library Yvonne Mullins M-W-F 7:30-7:55 Library
Library     Tu-Th 3:00 - 3:30 Library
Math Sarah Klaas 1 351
Math Linda  Korbus 1 351
Math Rick Cazzato 2 351
Math Carol Goodman 2 347
Math Sue Milnamow 3 351
Math Bruce Kendrick 3 347
Math Janeen / Heddi  Tomas / Sirovatka 4 351
Math Julie /Pat Sweet / Wolf 5 351
Math Kristin  Yoshida 6 351
Math Kurt Vonnahme 7 351
Math Ismael Zamora 8 351
Math John  Richerson 9 347
Math John  Schlamann 10 351
Music Paul Kimpton 4th-- 10:45 to 11:10 153-Band Room
Music Katheryn Vukson 7th- 12:15 to 12:40 155-Choir Room
Music Brett Goad 2nd- 9:20-9:45 155-Choir Room
PE Jim Bondi 8:00 - 8:25 East P.E. Office
PE Dan Daly 8:25 - 8:50 West P.E. Office
PE Frank Kuchta 8:55 -9:20 East P.E. Office
PE Brenda  Whitesell 9:20 - 9:45 East P.E. Office
PE Dean Norman 9:50 - 10:15 West P.E. Office
PE Carrie Nelson 10:15 - 10:40 East P.E. Office
PE Nate  Wolkow 10:45 - 11:10 West P.E. Office
PE Paul Hoel 10:45 - 11:10 Room 268
PE Dave Jackson 11:15 - 11:40 East P.E. Office
PE Jarrod Amolsch 11:45 - 12:10 West P.E. Office
PE Jim Kirwan 12:15 - 12:40 West P.E. Office
PE Gail Huster 12:45 - 1:10 East P.E. Office
PE Dave Isaacson 1:15 - 1:40 West P.E. Office
PE Lisa  Phillips 1:40 - 2:05 East P.E. Office
PE Kraig  Conyer 2:10 - 2:35 West P.E. Office
PE Lisa  Jablonski 2:35 - 3:00 East P.E. Office
Science Rick Bieterman 10.2 101
Science David Bonner 1.1 101
Science Susan Camasta 3.1 101
Science Maria Conyer   101
Science David Fetty 10.1 101
Science Adam Hallihan 5.0 101
Science Kristin Kaduk   101
Science Gena Khodos 6.0 101
Science Zachary Knott 9.2 101
Science David Lapetino 2.2 101
Science Loren Mann 2.1 101
Science Brett Malas 1.2 101
Science Tracy McDonald 4.0 101
Science George McGuire 3.2 101
Science Cory Sargent 7.0 101
Science David Stimpson 5.0 101
Science Rick Townsend 8.0 101
Social Studies Michael  Moretti 1A 320
Social Studies Emily Polacek 1B 320
Social Studies Cherie Kerzee-Stames 2A 320
Social Studies Tom Schroeder 2B 320
Social Studies Paul Faeh 3A 320
Social Studies Tom Malloy 3B 320
Social Studies Matt Guritz 4 320
Social Studies Russ Mc Cormack 5 320
Social Studies Jeff Waterman 6 320
Social Studies Billson Rasavongxay 7 320
Social Studies David Ritter 8 320
Social Studies Kathy Lencioni 9A 320
Social Studies Howard Wright 9B 320
Social Studies Patricia Leahy 10A 320
Social Studies Matt Guritz 10B 320
Tech Ed Matt Gawlik 3rd period 9:50-10:15 172
Tech Ed Matt Swedko 8th period 1:15-1:40 172

Hinsdale South High School | 7401 S. Clarendon Hills Road | Darien, Illinois 60561 | Phone: (630) 468-4000 | Attendance Line: (630) 468-4555